W dniach 27 – 30 września 2018 w Sarasocie, na Florydzie, USA w Nathan Benderson Park odbyły się regaty wioślarskie. Jest to wioślarstwo światowego kalibru, najważniejsze w sezonie zawody, na które wybierają się najlepsi z najlepszych sportowcy w kategorii masters, czyli „oldboy”. Z wielką satysfakcją dzielimy się informacją, że do grona zwycięzców w tych zawodach dołączył nasz pracownik Gerard Bednarek, który przywiózł z Sarasoty 4 złote medale.

Na tych zawodach Polskę reprezentowała Dziewięcioosobowa reprezentacja, której w sumie udało się wywalczyć w poszczególnych kategoriach wiekowych aż 10 finałów.

Regaty wioślarskie typu masters (czyli „old-boy”) odbywają się na dystansie 1000 m. Standardowy dystans dla wyczynowców wynosi 2 000 m. Regaty organizowane są co roku w wielu miejscach na poziomach krajowym, europejskim (Euro Rowing Masters Regatta) i światowym (World Rowing Masters Regatta).

ERMIR 2018 w tym roku odbywały się w Monachium.
WRMR 2018 miały miejsce w Sarasocie, gdzie w ubiegłym roku odbyły się Mistrzostwa Świata seniorów, czyli profesjonalistów.
W obu zawodach nasz kolega startował i w obu stanął na podium.

Łatwo się o tym czyta – a jednak żeby wywalczyć takie zwycięstwo, nie wystarczy tygodniowy wysiłek, ani zintensyfikowany wysiłek miesięczny, ani też przekraczający własne możliwość trening wielomiesięczny. Żeby uzyskać taki rezultat, trzeba dawać z siebie maksimum – codziennie, przez rok.

Na co dzień Gerard trenuje w Klubie Sportowym Posnania RBW. Średnio klub zrzesza 10-12 aktywnych wioślarzy kategorii masters. Decyzje odnośnie osad (drużyn) i kategorii, w których będą startować, sportowcy podejmują kolektywnie każdego roku w okolicach stycznia/ lutego. Od tego momentu każdy trenuje na wielu płaszczyznach (siłownia, pływalnia, ergometr conept2, biegi, rower w terenie, rower stacjonarny i inne) w różnym formacie aerobowym i siłowym. Każdy poświęca tyle czasu, ile może (tak aby pogodzić sprawy zawodowe, rodzinne i inne). Przygotowania nabierają rozpędu przed główną imprezą – czyli WRMR, która odbywa się co roku na przełomie września i października. Na około trzy miesiące przed głównymi zawodami sportowcy zwiększają intensywność treningu. W tym czasie, w tygodniu jest to około 10-12 godzin wysiłku już specjalistycznego na wodzie – wysiłek tlenowy i beztlenowy na bazie interwałów, tak aby przystosować organizm do wysiłku na najwyższych obrotach w okolicach od 3 do 4 minut.

W tym roku, spośród 11 biegów, tzw. finałów, Gerard Bednarek wywalczył pierwsze miejsce w 4 biegach:
– jedynce kategorii C – Single sculls C
– dwójce podwójnej kategorii C – Double sculls C
– czwórce podwójnej kategorii D – Quadruple sculls D
– dwójce podwójnej kategorii A – Double sculls A.

Format “masters” w wioślarstwie odbywa się na zasadzie tzw. finałów w odpowiednich kategoriach wiekowych. Biegi dobierane są tak, aby ścigali się „równolatkowie”. W przypadku osad (drużyn, czyli łodzi) – dwójki, czwórki, ośemki – liczy się średnia wieku zawodników.

Kategorie wiekowe FISA (Światowej Federacji Wioślarskiej) w zakresie zawodów kategorii „masters”
grupa A: wiek 27 – 35 lat
grupa B: wiek 36 – 42 lata
grupa C: wiek 43 – 49 lat
grupa D: wiek 50 – 54 lata
grupa E: wiek 55 – 59 lat
grupa F: wiek 60 – 64 lata
grupa G: wiek 65 – 69 lat
grupa H: wiek 70 – 75 lat
grupa I: wiek 76 lat i więcej.

Od 2018 roku podział przyjęty przez FISA zakłada kolejne kategorie:
grupa J: wiek 80 – 82 lata
grupa K: wiek 83 – 85 lat
grupa L: wiek 86 – 88 lat
grupa M: wiek 89 lat i więcej.

Cieszymy się z tej zmiany, bo dają naszemu koledze szansę na jeszcze więcej udanych biegów!

Zapraszamy do galerii zdjęć.